Almanya’da aşırı sağcı parti AfD’nin kapatılması için çağrı

Aşırı sağcılardan oluşan bir örgütün darbe teşebbüsü planlarının ortaya çıktığı Almanya’da Thüringen Eyaleti İçişleri Bakanı Georg Maier, aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisinin (AfD) yasaklanması için hazırlık yapılması davetinde bulundu.

Sosyal Demokrat Partili Maier, taz gazetesine yaptığı açıklamada, “Yasaklama prosedürü için şimdiden hazırlık yapılması gerektiği kanaatindeyim.” dedi.

Thüringen eyaletinde çok sağcı olarak sınıflandırılan AfD partisinin, parti yasağı için temel teşkil eden kimi kriterleri açıkça yerine getirdiğini söyleyen Maier, AfD’nin açıkça anayasa tersi olduğunu ve özgür demokratik temel nizamı ortadan kaldırma niyetini gizlemediğini tabir etti.

Almanya’da ana muhalefet partisi pozisyonundaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Lideri Friedrich Merz ise AfD’nin yasaklanmasının faydasız olacağını söyledi.

Welt televizyonuna konuşan Merz, “Bu tıp yasaklama prosedürlerini pek faydalı bulmuyorum. Kendilerini tekrar organize ediyorlar ve diğer bir partide yer alıyorlar. Sonra oyun tekrar başlıyor.” değerlendirmesini yaptı.

CDU lideri, bu konuda silah maddelerinin sıkılaştırılmasının düşünülebileceğini belirterek “Eğer bu kesitten insanların yasal yollardan silah sahibi oldukları ortaya çıkarsa o vakit bu, hakikaten denetim edilmelidir.” sözünü kullandı.

Almanya’da darbe planladıkları argüman edilen İmparatorluk Vatandaşları (Reichsbürger) isimli örgüte yönelik yürütülen soruşturma kapsamında tutuklananlar ortasında AfD’nin eski Federal Meclis üyesi Birgit Malsack-Winkemann’ın bulunması AfD’nin yasaklanması tartışmalarını da beraberinde getirmişti.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir