Asıl kazanan emekliler oldu: 9 bin TL nakit aldılar

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, emeklilere, aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesi talebini birinci defa kendilerinin gündeme getirdiğini söyledi.

Emeklilerin de çalışanlar üzere banka promosyonu hakkından yararlanmaları için 10 yıl boyunca yasal uğraş yürüttüklerini belirten Ergün, bu gayret sonucu 2015’te emeklilerin de banka promosyonu almaya başladığını vurguladı.

Promosyon sayısının SGK ile bankalar ortasında imzalanan protokolle belirlendiğine dikkati çeken Ergün, şunları kaydetti:

“SGK ile bankalar ortasında imzalanan protokol taban promosyon sayılarını belirliyor. Bu protokol son olarak Mart 2020’de imzalanmıştı. O tarihten bugüne kadar ekonomik göstergeler çok değişti. Özel bankalar bunu dikkate alarak promosyon sayılarını yükseltti lakin kamu bankaları bu hususta adım atamadı. Özel bankaların birbirleriyle rekabeti sayesinde emekliler 8-9 bin lira promosyon almaya başladı. Bu mevzuda rekabet olmasaydı, bu sayılar kelam konusu olmazdı. Buna rağmen kamu bankalarının sayıları hala çok düşük, onlar da bu yarışa katılmalı. Zira Anadolu’nun birçok ilçesinde özel bankaların şubesi olmadığı için emeklilerimiz kamu bankalarından aylık almak zorunda kalıp, yüksek promosyon imkanından yararlanamıyor.”

“ASGARİ MEBLAĞLAR ŞARTLARIN GERİSİNDE”

Ergün, SGK ile bankalar ortasında imzalanan minimum promosyon protokolünün yenilendiğini, yeni sayıların 1 Kasım prestijiyle uygulanmaya başlayacağını belirterek, şu bilgileri paylaştı:

“Yeni protokole nazaran, aylığı 3 bin 500 liraya kadar olanlara 3 bin, aylığı 3 bin 500-7 bin 500 lira ortası olanlara 3 bin 500, aylığı 7 bin 500-10 bin lira ortası olanlara 4 bin 500, aylığı 10 bin liradan fazla olanlara ise 5 bin lira minimum promosyon ödemesi yapılacak. Özel bankalar bu sayıların neredeyse iki katını veriyor. Onun için bu sayılar hem özel bankaların mevcut uygulamasının hem de ekonomik şartların çok çok gerisinde. Emeklinin promosyonunun konuşulduğu masada hem bu işin mimarı hem de emeklileri temsilcisi olarak TÜED de olmalı.”

“BANKA DEĞİŞTİRME ŞARTLARI ESNETİLMELİ”

Emeklilerin düşük promosyon sayılarına mecbur bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Ergün, şunları söyledi:

“Birçok emeklimiz bankaların sunduğu cazip promosyon imkanından yararlanamıyor. Bankalar adeta bu emeklileri kendilerine mecbur bırakmış durumda. Aylıklarını öbür bankalara taşımak isteyen emeklilerimizin daha yüksek promosyon alma teşebbüsleri, bankalara olan kredi yahut kredi kartı borçları sebebiyle engelleniyor. Banka değiştirme şartları esnetilmeli. Bankalar, kredi ve icra borçlarını münasebet göstermeden promosyon ödemeli ve emeklilerin banka değiştirmesine mani olmamalıdır.”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir