Erdoğan öldürüldüğünü açıklamıştı: IŞİD lideri Kureyşi hakkında ne biliniyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi’nin Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) 29 Nisan’da Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği operasyonda öldürüldüğünü açıkladı. El Kureyşi, 30 Kasım 2022’de, selefi Ebu Hasan el Haşimi el Kureyşi’nin vefatının ardından örgütün yeni lideri ilan edilmişti.

IŞİD ise şimdi başkanlarının vefatını doğrulamadı. Pekala, öldürüldüğü açıklanan IŞİD lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi hakkında ne biliniyor?

IŞİD, ÇABUCAK YORUM YAPMIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından kısa müddet evvel Suriye’de muhalefet yanlısı haber kaynakları, Türkiye’nin desteklediği Suriye Ulusal Ordusu (SMO) ile işbirliği içinde Halep’teki Cenderes ilçesinde IŞİD’in üst seviye yetkilisini gaye alan bir operasyon düzenlediğini bildirmişti. İletileşme uygulaması Telegram üzerinden yayın yapan Suriye odaklı kimi haber kaynakları, ‘şüphelinin kendisini havaya uçurduğunu’ yazmıştı.

IŞİD, başkan vefatları yahut bölgesel başarısızlıklarla ilgili ana akım medya kanallarında yayımlanan haberler hakkında çabucak yorum yapmıyor. Örgütün çevrim içi destekçileri, kümeyle ilgili hassas haberleri, IŞİD’in resmi medya kuruluşları aracılığıyla duyurulmadığı sürece paylaşmama yahut tartışmama tarafındaki buyruklarına çoklukla bağlı kalıyor.

ERDOĞAN ‘YAKALADIK’ DEMİŞTİ, KASIM AYINDA ÖLDÜRÜLDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eylül ayında ‘IŞİD’in bir üst seviye yöneticisinin’ Türkiye’de yakalandığını açıklamıştı. Kimi basın kuruluşları bu kişinin IŞİD’in o dönemdeki lideri Ebu el Hasan el Haşimi el Kureyşi olduğunu bildirmişti.

AA’ya nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eylül ayında yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Emniyet Genel Müdürlüğü ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve MİT Başkanlığı, DEAŞ terör örgütüne yönelik değerli bir operasyona daha imza attı ve DEAŞ’ın en kıymetli üst seviye yöneticileri ortasında bulunan ‘Abu Zeyd/Üstad Zeyd’ kod isimli Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai isimli terörist Türkiye’de yakalandı. Bu terörist, DEAŞ terör örgütü lideri Ebubekir el Bağdadi ve ondan sonraki lideri Abdullah Kardaş’ın öldürülmesinden sonra örgüt içerisinde en kıymetli üst seviye yöneticilerden biriydi.“

Ancak el Hasan’ın Kasım sonunda öldürüldüğünün bildirilmesiyle Türkiye’de yakalandığı istikametindeki savlar yalanlanmış oldu.

ABD: IŞİD LİDERİ, ÖSO TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

IŞİD, 30 Kasım’da lideri Ebu el Hasan el Haşimi el Kureyşi’nin öldüğünü duyurmuştu. ABD’den, IŞİD’in duyurusunun akabinde tıpkı gün yapılan açıklamada ise Ebu el Hasan’ın ‘Ekim ortasında’ Suriye’nin güneyindeki Deraa vilayetinde “Özgür Suriye Ordusu” tarafından öldürüldüğü belirtilmişti.

IŞİD Sözcüsü Ebu Umar el Muhacir 30 Kasım’da yayımladığı 10 dakikalık sesli bildiride Ebu Hüseyin elKureyşi’yi yeni başkanları olarak ilan etti. Sözcü, yeni önder hakkında detay vermedi, destekçilerini onu ‘amellerine göre’ yargılamaya davet etti. Ebu Hüseyin’i ‘IŞİD’in kıdemli mücahitlerden biri ve oğlu’ olarak tanımlayan IŞİD sözcüsü destekçilerini yeni öndere resmi bağlılık yemini etmeye çağırdı.

‘TAMAMEN ANONİM BİR LİDER’

Öte yandan, Ebu Hüseyin el Kureyşi’nin bir mahlas olması kuvvetle mümkün. IŞİD başkanlarının gerçek kimlikleri hakkında doğrulanmış ya da doğrulanmamış istihbaratın ekseriyetle basına yansıması bekleniyor. Lakin öteki IŞİD önderlerinin bilakis, Ebu Hüseyin’in kim olduğu hakkında bu türlü bir speskülasyon yapılmadı. Bu durum onu büsbütün anonim bir önder haline getiriyor.

IŞİD, görüntü ve sesli bildirileriyle profili kamuya açık olan ilk lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin vefatından bu yana başkanlarının sadece ismini açıklamakla yetiniyor. Örgüt bunu güvenlik nedenleriyle gerekli bir tedbir olarak gösterse de önderlerinin ölümlerinin potansiyel tesirini azaltmak ve bu çeşit haberler kelam konusu olduğunda hareket alanını genişletmek için bu prosedüre başvurduğu düşünülüyor.

GÖREVE GELDİKTEN BU YANA TEK BİR BİLDİRİ İLETMEDİ

Ebu Hüseyin, Kasım ayında vazifeye gelmesinden bu yana kamuoyuna tek bir ileti bile iletmedi. Vefatının doğrulanması durumunda IŞİD, 2022’de başa geçen ikinci başkanını kaybetmiş olacak. Bu da örgütün, başkanlarının hayatta kalmasını sağlamak konusunda zorlandığı manasına gelebilir.

Ebu Hüseyin’in selefi Ebu Hasan el Kureyşi, 10 Mart 2022’de eski başkan Ebu İbrahim el Kureyşi’nin Suriye’nin İdlib eyaletindeki ABD operasyonunda öldürülmesinin ardından IŞİD lideri ilan edilmişti. Ebu Hasan da liderliği devrinde de benzeri formda bir kamuoyu açıklaması yapmamış, verilen üç iletisi da IŞİD sözcüsü el Muhacir iletmişti. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir