Google ‘kemer sıkıyor’: Çalışanlara kuru meyve verilmeyecek

ABD merkezli teknoloji şirketi Google, maliyetleri düşürmek için ofis çalışanlarına fiyatsız sunduğu kuru meyve ve masaj servisini bitirme kararı aldı.

Business Insider’ın aktardığına nazaran, Google’ın San Francisco ofisinden bir çalışan, kuru mango, cips ve çikolatalı draje üzere parasız atıştırmalıkların kaldırıldığını söyledi. Insider, çalışanlara sunulan hizmetlerde yapılan bu kesintilerin ‘zorlu bir iktisatta Google’ın maliyetleri düşürme çabalarının’ bir modülü olarak nitelendirdi.

MASAJ TERAPİSTLERİNİN MİSYONUNA SON VERİLDİ

Ocak 2023’te, Google 12 bin çalışanının işine son vereceğini açıkladıktan birkaç hafta sonra, çatı şirketi Alphabet’in CFO’su Ruth Porat, maliyetleri düşürme istikametinde öteki adımlar atılabileceğinin de sinyallerini vermişti.

Bu kapsamda, Google ABD’nin California eyaletindeki ofislerinde çalışan 31 masaj terapistinin de vazifesine son verdi. Şirketin bu bağlamda attığı başka adımlar ortasında fitness derslerinin ve mekiklerin programlarını tekrar düzenlenmesi ve çalışanların dizüstü bilgisayarlarını kaç defa yenileyebileceklerinin sonlandırılması da vardı.

‘MİKRO MUTFAKLAR’DA KESİNTİYE GİTME KARARI

Alphabet CFO’su Porat, 2022’nin son çeyreğine ait yarar raporunda, “Uzun vadeli ve yararlı büyüme yolunda en yüksek önceliğe sahip yatırımlarımızı desteklemek ismine maliyet yapımızı tüm açılardan geliştirmek için kıymetli çalışmalar yapıyoruz” demişti.

Porat, bundan iki ay sonra Google çalışanlarına gönderdiği bilgi notunda, birtakım ofis kafelerinin çalışma saatlerinin azaltılacağını, fiyatsız atıştırmalıkların bulunduğu mikro mutfaklarda kesintiye gidileceğini duyurmuştu.

Öte yandan, The Atlantic haber sitesine konuşan Google Sözcüsü Ryan Lamont, Google’ın çalışanlara sağlanan ücretsiz atıştırmalık üzere hizmetlere yatırım yapmayı sürdüreceğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir