Mayıs ayı ‘Basın Özgürlüğü’ raporu: “Gazeteciler 60 kez hakim karşına çıktı”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, hazırladığı Mayıs Ayı Basın Özgürlüğü Raporu’nda seçimin çabucak akabinde birtakım televizyon kanallarına ve gazetecilere hem savcılıkların hem de Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) soruşturma, inceleme başlattığına dikkat çekti.

Çakırözer raporunda, kimi haberlere erişim mahzuru getirildiğini de belirterek “Gazeteciler 60 kere hakim karşında haber ve yorumlarını savunmak zorunda kaldılar. Bunlardan Sedat Yılmaz, Dicle Müftüoğlu ve Nadiye Gürbüz tutuklandı. Çanakkaleli gazeteci Muhammed Yavaş yaptığı haber nedeniyle Ülkü Ocağı Çan İlçe Başkanı’nın saldırısına uğradı. Medyascope muhabiri Ali Macit, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde AKP’li Meclis Üyesi tarafından darp edilerek çekim yapmasına pürüz olundu” dedi.

CHP’li Utku Çakırözer’in bugün yayınladığı Mayıs Ayı Basın Özgürlüğü Raporu’nda şu tespitlere yer verildi:

“SEÇİMLERDEKİ USULSÜZLÜK TEZLERİNİ TAKİP EDEN GAZETECİLER ENGELLEME VE AKINLARA MARUZ KALDI”

“Seçim sürecinde muhalefet ve Cumhurbaşkanları adayları ile AKP ve adayı Erdoğan ortasında adil olmayan bir yarış yaşandı. Adaletsizliğin en çok gözlendiği alan basın imkanlarına erişim oldu. Muhalefet partileri ve adayları başta devlet televizyonu TRT olmak üzere basında eşit ve adil imkanlardan faydalandırılmadı.

Seçim gününde de haber takibi yapan gazetecilerin yeri stüdyolar yerine adliye ve karakollar oldu. Seçimlerdeki usulsüzlük savlarını takip eden gazeteciler engelleme ve hücumlara maruz kaldı. KRT Muhabiri Sultan Hareket Keleş’in yayın yapması engellenirken, gazeteci Fatoş Erdoğan fiziki hücuma uğradı. Gazetecilerin kameraları kırıldı.

Batman’da seçim kutlamaları sırasındaki gözaltıların haberini yapan gazeteci Vedat Aker gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tipinde oy sayma süreci devam ederken sozcu.com.tr’ye siber akın düzenlendi.

“SEÇİM BİTER BİTMEZ İNCELEME BAŞLATILDI”

Seçim biter bitmez RTÜK, Halk TV, Tele 1, KRT, TV 5, Flaş Haber ve Sözcü TV hakkında seçim günü yaptıkları yayınlar nedeniyle inceleme başlattı.

‘Demokrasinin sandıktan ibaret olmadığı’ şeklindeki sözleri iktidar yanlısı gazeteciler tarafından ‘darbe çağrısı’ diye maksat gösterilen Çiğdem Toker ve katıldığı Fox TV yayını hakkında bu sefer RTÜK devreye girerek rapor hazırlattığını duyurdu.

“GAZETECİLER 60 SEFER HAKİM KARŞISINDA HABER VE YORUMLARINI SAVUNMAK ZORUNDA KALDILAR”

Gazeteciler 60 sefer hakim karşında haber ve yorumlarını savunmak zorunda kaldılar. Bunlardan Sedat Yılmaz, Dicle Müftüoğlu ve Nadiye Gürbüz tutuklandı.

Gazeteciler Ertan Çıta, Banu Acun, Caner Aktan, Ferhat Çelik ve Delal Akyüz gözaltına alındı.

BirGün muhabiri Mustafa Mert Bildircin 11 ay 20 gün, Mezopotamya Ajansı’ndan Ferhat Çelik ve İdris Yayla 1’er yıl 3’er ay, DW Türkçe İstanbul Koordinatörü Bülent Mumay 1 yıl 8 ay, gazeteci Metin Yoksu haber fotoğrafı münasebet gösterilerek 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldılar.

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Lideri Sinan Aygül hakkında yazdığı bir köşe yazısı münasebet gösterilerek mahpus cezası istendi.

Gazeteci Ruşen Takva ve Oktay Candemir hakkında haberleri münasebet gösterilerek yeni davalar açıldı.

“GAZETECİLER TEHDİT EDİLDİ, HÜCUMA UĞRADI”

Çanakkaleli gazeteci Muhammed Yavaş yaptığı haber nedeniyle Ülkü Ocağı Çan İlçe Liderinin saldırısına uğradı.

Gazeteci Ahmet Kanbal toplumsal medya paylaşımı sonrasında Nusaybin Kaymakamı tarafından tehdit edildi.

Medyascope muhabiri Ali Macit, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde AKP’li Meclis üyesi tarafından darp edilerek çekim yapmasına mahzur olundu.

Halk TV programcısı Şule Aydın hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla yakalama çıkarıldı.

BirGün muhabiri İsmail Arı hakkında haberleri, Yüsra Batıhan hakkında toplumsal medya paylaşımları nedeniyle soruşturma başlatıldı.

Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ hakkında CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na bir kümenin suikast yapmak için Türkiye’ye girdiğine ait iddiayı içeren paylaşımına soruşturma başlatıldı.

“BAZI HABERLERE VE SİTELERE ERİŞİM MAHZURU GETİRİLDİ”

Ekşi Kelamlık yeni kullandığı alan ismi da yine erişime engellendi

Erişim manilerini kamuoyunun gündemine getiren Tabir Özgürlüğü Derneği’nin 2021 ‘EngelliWeb Raporu’ da erişime engellendi.

Esenler Medipol Hastanesi’nde yaşanan çocuk istismarı hakkındaki haberler, Cumhurbaşkanı’nın aile şirketine haciz tebligatı gittiği argümanı ile ilgili haberler, Ali Yeşildağ’ın iktidar yöneticilerine ait açıklamalarda bulunduğu görüntüler ile ismine açılan Twitter hesapları, Hizbullah Davası mahkumlarının Kızılay’da çalıştığı tezi ile ilgili haberlere, AKP Karaman Gençlik Kolları Vilayet Başkanı’nın emniyet görevlilerine tokat attığı tezlerine ait haber, Kemal Kılıçdaroğlu’nun borsa manipülasyonlarına yönelik açıklamaları, İBB’ye haciz kararı aldıran inşaat şirketi ile ilgili haberlere getirilen erişim manisi kararlarını haberleştiren gazetecilere verilen ceza haberleri, Cumhuriyet muharrirleri Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu‘nun yayımladıkları ‘SS’ kitabıyla ilgili haberlerin erişime engellenmesi haberleri, Diyarbakır’da seçimlerde müşahitlere tutanak vermeyen bir sandık başkanı ile ilgili haberlere Mayıs ayında erişim yasağı getirilerek kamuoyunun bilgi sahibi olması engellendi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir