Nebati: Bütçe 2022’de 139,1 milyar lira açık verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2022 yılı değerlendirmesi ve 2023 yılı gayelerine ait düzenlediği basın toplantısında bütçe sayılarını açıkladı.

Nebati, “2022 yılında toplam bütçe sarfiyatımız 2 trilyon 941 milyar lira, bütçe gelirimiz ise 2 trilyon 802 milyar lira olarak gerçekleşti ve bunun sonucunda bütçe açığımız yılın tamamında yalnızca 139,1 milyar lira oldu” dedi.

Bakan Nebati’nin açıklamalarından ön plana çıkanlar şöyle;

-Toplamda 171,8 milyar lira faiz dışı fazla verdik. Münasebetiyle, global iktisatta sert türbülanslar yaşanırken, ülkemiz 4 yıllık ortadan sonra 2022 yılında tekrar faiz dışı fazla vermeyi başardı.

-Böylece, bütçe öngörümüzden 139,3 milyar, OVP maksadımızdan ise 322,1 milyar lira daha düşük bir bütçe açığıyla seneyi kapatmış bulunuyoruz.

-Orta Vadeli Programda 131,4 milyar lira faiz dışı açık varsayımında bulunmuştuk. 2022 yılında sağladığımız yüksek bütçe performansıyla bu açığı telafi ettiğimiz üzere 171,8 milyar lira faiz dışı fazla vermeyi de başardık. Bu durum mutluluğumuzu ikiye katladı.

-OVP’de ilan ettiğimiz Gayri Safi Yurtiçi Hasıla sayısı temel alındığında, bütçe açığının GSYH’ye oranının yüzde 1 olarak gerçekleşeceğini görüyoruz.

-Ancak, o denli ki GSYH gerçekleşmelerinin OVP beklentilerimizden daha yüksek düzeyde olacağına ait öncü göstergeler, bütçe açığımızın da yüzde 1’in altında gerçekleşeceğini işaret ediyor.

-2022 yılındaki tüm kuvvetli şartlara karşın son 20 yılın en âlâ bütçe performanslarından birini yakaladık. Bu yüksek performans, mutlaka çok değerli bir muvaffakiyettir.

-Bütçe masraflarının geçen yıla kıyasla en fazla artış gösterdiği harcama kalemlerinin; cari transferler, işçi masrafları, yatırım harcamaları ve borç verme alanlarında olduğunu görüyoruz.

BÜTÇE MASRAFLARININ EN FAZLA ARTTIĞI KALEMLER

Bakan Nebati bütçe masraflarının en fazla arttığı kalemleri şöyle sıraladı;

-Kamu görevlilerimizin ve emeklilerimizin aylıklarında kıymetli artışlar yaptık.

-Sağlık hizmetlerinde verimliliği artırmak amacıyla kayda bedel düzenlemeler gerçekleştirdik.

-Mahalli yönetimlere aktardığımız kaynakları artırarak vatandaşlarımıza yerelde sunulan hizmetlerin de kalitesinin artırılmasını sağladık.

-Ülkemizin büyüme potansiyelini artıracak yatırımlara daha fazla kaynak ayırdık.

-Yüksek oranlı güç sübvansiyonları sağladık.

-Tarım bölümü yatırımları, kredi sübvansiyonları ve müdahale alımları ile ziraî KİT dayanakları için ek harcamalar yaptık.

-Sosyal gayeli harcamalara ayırdığımız kaynağı daha da artırdık.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir