Poşete zam geldi mi, ne kadar?

Yeni yıl gelmeden başlayan artırım furyasına poşet fiyatları da dahil oldu. Bakan tarafından poşet fiyatlarına artırım gelmeyeceği açıklanmasına karşın, birkaç gün sonrasında poşete artırım geldi. Poşetin yeni fiyatı 2023 yılında itibaren geçerli olacak.

POŞETE ARTIRIM GELDİ Mİ, NE KADAR OLDU?

Alışverişlerde kullanılan plastik poşet fiyatta geri kazanım iştirak hissesi 1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere adet başına 38,5 kuruş olarak belirlendi. Vatandaşların alışverişte poşet için ödeyeceği 25 kuruşluk fiyatta ise rastgele bir değişiklik yapılmadı.

BAKAN KURUM 2023’TE UYGULANACAK FİYATI AÇIKLAMIŞTI

Aralık ayının başında Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) 25 kuruştan satılan alışveriş poşeti fiyatının 75 kuruşa yükseltilmesi talebinde bulunmuştu.

TPF Başkanı Ömer Düzgün, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kendilerinden görüş istediğini belirterek, “Tüketiciler bir poşete sığabilecek eseri üç poşete koyabiliyor. Neden, zira ucuz. Raftaki çöp poşetleri kıymetli olduğu için market poşeti daha sonra konutta çöp torbası olarak kullanılmaya başlandı” diye konuşmuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise Meclis’te yaptığı konuşmada, “Bu yıl aldığımız kararla, poşet fiyatlarını 25 kuruş olarak belirliyor ve rastgele bir artışa gitmiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

TPF Başkanı Ömer Düzgün ayrıca, vatandaşa 25 kuruştan satılan market poşeti için devlete 29 kuruş ödediklerini, bir poşetin maliyetinin ortalama 55-60 kuruştan başlayıp 1 TL’ye kadar çıkabildiği bilgisini vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir