Sosyalist Güç Birliği’nin tarikatlara karşı eylemine saldırı girişiminde bulunuldu

Sosyalist Güç Birliği’nin davetiyle Kadıköy İskele meydanında, “Tarikatlar ve cemaatler kapatılacak laiklik kazanacak” sloganıyla bir ortaya gelen vatandaşlara cübbeli ve sarıklı bir küme hücum teşebbüsünde bulundu. Ellerinde yeşil 3 hilalli bayrakla hareketçilerin üzerine gerçek koşan saldırganlara polis pürüz oldu.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızı H.K.G.’yi tarikattan Kadir İstekli’yle evlendirmesi ile ilgili yargılama sürerken, olaya yönelik yansılar devam ediyor.

Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Devrim Hareketi ve SOL Parti’nin öncülüğünde kurulan Sosyalist Güç Birliği’nin çağrısıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanan küme açıklama yapmak isterken, cüppeli ve sarıklı birtakım bireylerin atak teşebbüsü ile karşı karşıya kaldı.

Ellerinde yeşil, üç hilalli bayraklarla basın açıklaması yapılan yere süratle koşan kümeye, polis müdahale etti. Basın açıklaması yapanlar ise kelamlı karşılık verdi. Polis her iki kümeye da pürüz oldu. Hücum teşebbüsünde bulunan kümeden birtakım şahıslar gözaltına alındı.

Bu ortada, “Tarikatlar ve cemaatler kapatılacak: Laiklik kazanacak” sloganıyla düzenlenen kitlesel harekette, “Tarikat yurtları kapatılsın”, “Laiklik kazanacak”, “Kadın düşmanı gerici AKP” yazılı dövizler açıldı. 

Eylemde, “Tarikat, cemaat nizamına son”, “Yobazlardan hesabı işçiler soracak”, “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Yobazlardan hesabı bayanlar soracak”, “Tarikat cemaat hepsi kapatılsın”, “Gerici hırsız halk düşmanı AKP” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını Sosyalist Güç Birliği ismine İtimat Gürkan Özkan okudu. 

“Cumhuriyetin birikimlerine savaş açan siyasal İslamcı rejim, kabahat ortaklarıyla toplumu çürütmeye devam ediyor” diyen Özkan, şöyle konuştu: 

“Kamunun kaynakları cemaatlerin ve tarikatların isteğine nazaran dağıtılıyor”

Tarikat ve cemaatler koalisyonuna dönüşmüş iktidar bloğu, ülkeyi ‘azgın bir azınlığın’ talepleri doğrultusunda yönetmeye çalışıyor. İslamcı bir nizamı, resmi ve gayri fotoğraf elindeki tüm aygıtları kullanarak topluma dayatıyor. Eğitimden bakıma, barınmadan sıhhate halka sunulması gereken bütün kamu hizmetlerini tek tek dinci örgütlenmelere teslim ediyor. Makam ve mevkiler, kamunun kaynakları cemaatlerin ve tarikatların isteğine nazaran dağıtılıyor. 

“Haramilerin, pirlerin, tarikatların, mafyanın sistemine son verip eşit, özgür ve laik bir ülkeyi daima birlikte kuracağız”

Bir avuç zenginin servetine servet katarken halkı yoksullaştırıyorlar. Fakir halkı da imam hatiplere, cemaat yurtlarına, dinci yapılanmalara mahkûm ediyor. Çocuklar, gençler, bayanlar yıllardır tarikat konutlarında istismara ve şiddete maruz kalırken, yaşananlara ‘münferit’ deyip üstünü örtüyor; pirlerin, şıhların sırtını sıvazlıyorlar. İktidar bloğu toplumun tüm ilerici güçlerine savaş açıyor. Savaş borazanlığıyla, baskı ve tehditle halkın öfkesini dizginlemeye çalışıyor. Biz Sosyalist Güç Birliği olarak, tarikat ve cemaat tertibine son vermek için, laikliği kazanmak için, işçilerin hakları için tüm halkı gayrete davet ediyoruz. Haramilerin, pirlerin, tarikatların, mafyanın sistemine son verip eşit, özgür ve laik bir ülkeyi daima birlikte kuracağız.”

“Cemaat, tarikat sistemine karşı birlikte uğraş edeceğiz”

Eylemde konuşan Sosyalist Güç Birliği’nden eski Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ise şunları söyledi:

“Yoksul halk çocuklarını karanlığa boğan Aladağ’da, Karaman’da, Kulp’ta, Taşkent’te, Hiranur Vakfı’nda memleketi bir örümcek ağı üzere kuşatan, ömürlerini, umutlarını çalan cemaat, tarikat tertibine meydan okuyoruz. Sosyalist Güç Birliği olarak bu sömürü, yağma sistemini ve cemaat, tarikat sistemine karşı birlikte çaba edeceğiz. Bu yolu birlikte açmaya, umudu, hamaseti, kararlılığı birlikte örgütlemeye çağırıyoruz. Tıpkı tarikata üye olduğu, tıpkı secdeye baş koyduğu için mukadderat ortağı olduğuna inandırılan, üç kuruşa yaşamaya şükür çektirilen, iş cinayetlerinde ölmeye baht diye mecbur bırakıldığımız bu nizamı reddediyoruz.”

“İktidar, liberallerin ‘özgürlükçü laiklik’ uydurmasından da takviye alarak laikliği inanç özgürlüğüne indirgedi ve içini boşalttı”

Eylemde Sosyalist Güç Birliği Yürütme Heyeti’nden Oğuz Oyan da bir konuşma yaptı. İktidarın laiklik aksisi bir tavır içerisinde olduğunu belirten Oyan, şöyle konuştu:

“İktidar, liberallerin ‘özgürlükçü laiklik’ uydurmasından da dayanak alarak laikliği inanç özgürlüğüne indirgedi ve içini boşalttı. Böylelikle laikliği adeta Sünni tarikatların gözetici kalkanına dönüştürdü. Cumhuriyet Türkiye’sinde Cumhuriyet’in temel prensiplerini açıkça ve her ortamda savunabilmek bir cüret sorunu haline geldi. Laikliği savunmak giderek bir ‘medeni cesaret’ konusu oldu.”

(ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir